top of page

студія архітектури і дизайну інтер'єрів

Дизайн інтер’єру – про що мова?

Гарно жити зараз означає жити в гарному інтер’єрі. Красиві стелі, стіни, підлоги, меблі, гардини, холодильники, вмивальники тощо стали нагальною отребою успішної (та й не завжди успішної) людини. Всі займаються інтер’єрами, а поява в дверях вашего житла дизайнера вже не здається чимось дивним. Хороші і стильні інтер’єри потрібні, щоб зробити бізнес успішним – чи то офіс, чи то магазин або ресторан. Інтер’єр став суспільною ознакою успішності, часом елітарності, показником эстетичного развитку господарів, а для багатьох він – засіб самовираження та престижності, таким як стильний одяг, модний автомобіль або відпочинок на дорогому курорті. І все ж тяга до прекрасного – всьому виною, красивий інтер’єр – природна потреба людини, а це означає, що ми маємо справу і з ремеслом, і з мистецтвом.

 

З чого все розпочинається…

Вклавши добрячу суму в купівлю або будівництво житла, Ви певніше всього знову опиняєтеся на роздоріжжі. Якщо це старе житло, то в ньому все негарне, старе й незручне, якщо нове – то там взагалі нічого немає, окрім стін. Очевидно – буде ремонт, наповнення інтер’єрів сантехнікою, меблями, побутовою технікою, кондиціонерами, прикрашання їх шторами, фотографіями, живописом, скульптурою, мозаїкою, вітражами тощо. Власник такого житла має бути досить заможним, аби в тому чи іншому ціновому діапазоні пройти неминучі фінансові напруження, необхідні для облаштування свого житла.
Як саме їх проходити, скільки і за що варто платити, чи немає тут непотрібних або надмірних трат – це окреме питання. Людина, прагнучи облаштувати свій інтер’єр, все ще боїться несумлінних виконавців і підрядників. Вона детально вивчає договори, розглядає офіси, оздоблення, меблі тощо виконавця та, провівши власні маркетингові дослідження, ухвалює рішення в категорії ціна-якість. Сучасний власник житла вже надивився, чи то вживу (родичі, друзі), чи то в популярних телепередачах або незліченної кількості видань з інтер’єрів, що можна зробити в своїх інтер’єрах. Відвідавши будівельні виставки, в том числі з архітектури та дизайну, завітавши в профільні салони й магазини, він вже розуміє багато чого в технології виконання ремонтно-будівельних робіт і сучасних матеріалах, меблях, засобах освітлення тощо. Пробуючи застосувати побачене й почуте в своїх будинках і квартирах, магазинах, офісах і часто-густо отримуючи дурницю, Ви всідаєтеся за детальне вивчення журналів з дизайну інтер’єрів. Наштовхнувшись на модні слова концепція, ергономіка, образ, стиль, дизайн-проект, Ви розумієте – потрібен фахівець, дизайнер інтер’єру, здатний неймовірну кількість красивих і корисних предметів і об’єктів сполучити в житлі та створити при цьому відчуття зручності, гармонійності і природності. «Тепер вже все буде добре», - думаєте Ви. Однак не все так просто – очікується важка та дуже відповідальна (далеко не лише у фінансовому розумінні) работа – і дизайнера, а также в певному сенсі - власника житла.

Дизайн-проект інтер’єру - головне в дизайні інтер’єру

Дизайн интер’єру - це «архітектурне і художественє оформленнявнутрішньої частини приміщень» за «Тлумачно-словотвірним словником» Т. Єфремової.


Інтер’єр приміщення может бути змінений різними засобами – починаючи з найпростіших прийомів декорування, закінчуючи повним переплануванням та переоблаштуванням із складними художніми рішеннями.
Тут варто зразу пояснити терміни, необхідні для раскриття предмету: архітектура, дизайн, декор.
Архітектурна частина включає розробку функціональних особливостей приміщень, їх перепланування, визначається, де і яке буде обладнання, джерела світла. Тут же очікується ухвалення технічних рішень щодо облаштування конструкцій прорізів, сходів, перегородок, стель і підлог, ухвалюються технічні рішення із встановлення кондиціонерів, саун, басейнів, камінів, теплих підлог тощо, при цьому ймовірне співробітництво з конструкторами, фахівцями з опалення, вентиляції, канализації і електропостачання.
Дизайн інтер’єру – це, по суті, конкретизація зовнішнього вигляду приміщення. На даному етапі вирішується якими будуть підлогові покриття, оздоблення стін, двері в кажному конкретному прорізі, як і які будуть разставлені меблі, складається план освітлення і вирішується багато інших питань з детальної проробки майбутнього інтер’єру. Дизайнерський блок може йти зразу за архітектурною роботою, а може і разом з нею там, де форма й функції пприміщення залишаються попередніми або ж міняються несуттєво. Якщо тільке не йдеться про спорудження нової будівлі і її приміщень, то дизайн интер’єру містить в собі і деталізоване архітектурне проектування.
Але якщо і йдеться то, за глибоким переконанням автора, ідеальною моделлю проектування такої споруди була б не лише детальна розробка зовнішності будівлі, не лише вирішення всіх технічних і технологічних питань, не лише проектування прилеглої території (генеральний план, благоустрій, озеленення, малі форми), але і дизайн інтер’єрів. В неймовірній кількості випадків, розпочинаючи работи з интер’єрами, доводиться або гірко жаліти про архітектурний проект, або при можливості міняти його.

Декор – додатковий (та від цього не меш важливий) стосовно архітектури і дизайну блок задач з разміщення в інтер’єрі різних деталей і предметів, часом без конкретного функціонального призначення. В специфічно задуманому інтер’єрі цього блоку може й не бути. Але там, де він початково планувався, виникають тонкі художні значення емоційно-психологічного та асоціативно-культурологічного характеру. Декор не лише логічно завершує інтер’єр, але й створює атмосферу, дух, стан, відчуття, душевний комфорт. Із вищенаведеного зрозуміло, що найпростішим і найшвидшим способом внести свіжі нотки в уже існуючу обстановку є декорування, що не вимагає серйозних оздоблювальних робіт. Для цього досить, наприклад, поміняти гардини, килимові покриття, додати декоративні елементи – вази, вазони, картини, фото тощо – і це також дизайн інтер’єру, до того ж займатися їм можна все життя. Однак розглянемо задачу у всій повноті. Для того, щоб об’єднати три згадані предмета (архітектура, дизайн, декор), необхідно створити дизайн-проект. Дизайн-проект інтер’єру – це пакет документів (ескізів, креслень і відомостейй), за якими як виконуються ремонтно-будівельні роботи, так і відбувається наповнення інтер’єрів технікою, обладнанням, меблями, декорами. Якщо по суті – це головний механізм створення гармонічного характеру господарів середовища дому, квартири, котеджу, офіса, магазина і т.п. 

Тобто дизайн-проект є визначальною складовою явища під назвою дизайн інтер’єру. Дуже важливо, що замовник завдяки дизайн-проекту отримує повну «розкладку» функціональних можливостей свого житла та що дуже важливо – повне візуальне подання своего житлаЗа розробленим дизайн-проектом підрядник (будівельники) складають кошторис (у відповідності із своїми розцінками) на виконання ремонтно-будівельних робіт. Маючи на руках пакеткреслень, замовник дуже просто може контролювати видатки на ремонт. Наявність дизайн-проекту повністю «технологізує» роботу. За ним гарний підрядник складає план-графік виконання робіт, фінансовий план-графік (коли, скільки і на що потрібно витратити гроші замовника), план-графік поставки чистових (оздоблювальних) матеріалів, техніки та обладнання, графік підключення субпідрядників. Стосунки між господарем житла і ремонтною організацією стають досить прозорими та контрольованими (а часом і теплими). Підрядник складає план дій, а замовник – його контролює і вимагає дотримання термінів та закладених в дизайн-проект рішень. Як правило, функцію дотримання дизайн-проекту замовник доручає втілювати дизайнеру – автору проекту в процесі авторського нагляду (див. нижче).

За розробленим дизайн-проектом субпідрядники складають вже свій кошторис (відповідно до своїх розцінок) на виконання своїх робіт. Наприклад, це - встановлення центрального пилососу, натяжних стель, кондиціонування і вентиляції, домашнього кінотеатру, виготовлення і встановлення дверей, сходів, розсувних перегородок, шаф-купе, мозаїк, вітражів. В якості субпідрядника може опинитися дизайн-студія або майстерня, які розробляють і виготовлюють окремі елементи інтер’єру – вітражів, мозаїк, фресок, особливих гардин, всіляких кованих і дерев’яних виробів, а також дизайн-студія, що пропонує свій унікальний продукт, або ж творча майстерня зі своїм твором. 
Таким чином, мета дизайн-проекту - визначення функцій і створення стилю интер’єру, які, з одного боку, відбивають уподобання господарів, способ їхнього життя, їхні цінності. З іншого боку, автор проекту повинен використати кращі досягнення дизайну інтер’єру як прикладного мистецтва. При цьому він враховує найновіші технічні і технологічні засоби будівельних і ремонтних робіт, тенденції і новації на ринку меблів, засобів освітлення, всіляких елементів і способів декорування приміщень

Етапи робіт над дизайн-проектом інтер’єру

У будь-якому випадку перед початком рабіт, тим більше таких, що мають серйозне значення, варто підписати договір. Дуже бажано, щоб проектна організація мала відповідну ліцензію на проектування, видану Державною архітектурно-будівельною інспекцією. Певну роль має також форма власності підприємства. В договорі повинні бути чітко відображені види виконуваних робіт, їхня етапність, описані характер проектних матеріалів, що передаються, позначені взаємні зобов’язання (замовника і виконавця) та їхня відповідальність.

 

1. Работа розпочинається із з’ясування уподобань і побажань замовника. Для цього створюється технічне завдання на проектування. Часом замовник (в силу особистих психологізмів) не готовий до складання такого завдання, тому він повинен по можливості детальніше сформулювати свої задачі: 

  • а) загальні вимоги до майбутнього інтер’єру (наприклад: квартира для постійного проживания сім’ї з трьох чоловік, відкрите планування, максимум світла, мінімум предметної компоновки і т.ін.);

  • б) гаданий склад приміщень (наприклад: кухня, вітальня, спальня, дві дитячі, гостьовий туалет і великий санвузол);

  • в) допустимі компонувальні рішення (наприклад: вітається об’єднання кухні і вітальні, кабінет повинен бути наближений максимально до вхідної зони, скільки потрібно гардеробних і т. ін.);

  • г) предмети, які можуть суттєво позначитися на планувальному рішенні (сауни, островні витяжки, плазмова модель ТБ + домашній кінотеатр, акваріуми тощо);

  • д) стильова направленість, кольоро-фонове рішення.


В техничному завданні необхідно також відбити технічні і технологічні рішення, що матимуть місце в проекті. До них входять підігрів підлог, приточна вентиляція або кондиціонування, хімводоочищення, система очищення повітря, центральна система пилевидалення. Наявність цих компонентів проектування може суттєво вплинути на дизайн-проект. 
Коректна робота с замовником передбачає надання форм (анкет) для заповнення і складання технічного завдання. Можна обійтися і без нього, Але в цьому випадку потрібно дуже уважно розпитатися та зафіксувати всі побажання замовника. Це дуже важливо – забулися про виплекану мрію про акваріум або барну стійку – тоді або роботу доведеться переробити лишній раз, або інтер’єр вийде не зовсім «той», про який мріялось. 

 

2. Першим результатом роботи після проведення детальних обмірів приміщень стає ескізний проект приміщень, в якому відображена ідея интер’єру, його стиль, необхідні і можливі перепланування, меблювання. Ескізний проект зараз виконується з допомогою комп’ютерних технологій. 
Дуже важливим, першим кроком із створення ескізного проекту є створення об’ємно-планувального рішення. Його роль надзвичайно важлива. По суті - це деталізований архітектурний проект, який, виходячи з технічного завдання, пропонує функціональні рішення і особливості приміщень, їхнє перепланування, визначає, де і які будуть техніка, обладнання, меблі тощо. Можна сказати, що планувальне рішення відповідає за функціональність, ергономічність, зручність. Після створення і активного обговорення, внесення змін і коригувань з декількох його варіантів замовник вибирає найбільш для себя прийнятний. Звісно, для того, щоб зробити вибір, необхідно, щоб у нього вже на цьому етапі склалося досить повне уявлення про запропоновані рішення.
Ескізи – це зображення интер’єру в перспективі. Ще їх називають 3-D візуалізаціями. Раніше, коли комп’ютерна техніка і програмне забезпечення були не найкращими, ескізи виконувалися вручну. Суть работи із застосуванням комп’ютерних технологій не змінилася, та можливості для проектування расширилися неймовірним чином. 
Ескізному проекту належить особлива місія в работі над інтер’єром – він задає основні стильові особливості приміщень, втілює уподобання господарів і при цьому враховує технічний і технологічний бік подальшого виконання ремонту та наповнення інтер’єру. Ескізів повинно бути достатньо, щоб «раскрити тему», тобто, щоб у господарів склалося достатньо повне уявлення про те, як буде виглядати їхній інтер’єр після закінчення ремонтно-будівельних робіт, меблювання і декорування. Це й природно – адже інтер’єр складається не лише з оздоблювальних матеріалів, а й з кольорів, штор, картин, шаф тощо. І всім їм необхідно знайти гідне місце, щоб створити композиційну цілісність, а господарям – відчуття гармонійності свого інтер’єру. Щоб це відчуття з’явилося, робота над ескізами ведеться в інтерактивному режимі, коли мешканці приймають або відкидають ті чи інші рішення, а дизайнер в м’якій формі розкриває грамотність і природність тих чи інших рішень і пропозицій. Дуже важливо, щоб дизайнер працював з реалістичними об’єктами, звіряв і уточнював всі розміри та параметри цих об’єктів в інтер’єр. І тільки після цього брався за візуализації. Тоді за барну стійку не доведеться пропихатися бочком, а на дивані-«трійці» поміститься троє людей. І лише з коректними та вивіреними розмірами об’єктів інтер’єру слід створювати візуалізації.

3. Після затвердження замовником ескізного проекту розпочинається работа над дизайн-проектом, що містить креслення: види, плани, розгортки, розрізи, відомості і специфікації. Цих креслень достатньо для виконання ремонтних і оздоблювальних робіт, а також меблювання і декорування.

Дизайн-проект як правило містить: обмірний план, експлікація приміщень, план з розташуванням меблів та обладнання, план демонтажу, план перепланування, план з маркуванням типів дверей, план з розташуванням сантехнічного обладнання, план стелі, план стелі з розташуванням освітлювальних приладів, схема управління освітленням, план розташування електрообладнання, план підлоги, план перерізів та розгорток, перерізи та розгортки, відомість оздоблення приміщень з підбором будівельних та оздоблювальних матеріалів, техніки, обладнання і меблів з вказанням цін. У випадку складного інтер’єру цей список доповнюється.
Особлива роль в дизайн-проекті інтер’єру належить відомості оздоблювальних матеріалів, техніки, обладнання і меблів. За цією відомістю, ціни в якій звичайно вказуються середньоринкові, власник житла може скласти свій власний фінансовий план на ремонт, насичення інтер’єрів обладнанням і технікою, меблювання та декорування. Бо ж плитку, наприклад, можна купити за 50 грн., а можна й за пятьсот. Те саме стосується й інших складових інтер’єру. Маючи таку відомість, маючи ціну й графік роботи будівельників, розроблені за дизайн-проектом, можна вибирати той чи інший виріб, виходячи як із особистих уявлень про їхні цінності в конкретному інтер’єрі, так і з фінансових міркувань.
У вказаній відомості перераховуються також деякі субпідрядники і майстерні на виконання певних робіт. Серед них, наприклад, кондиціонування, центральне пилевидалення, художній паркет, ковка, вітражі, мозаїка тощо. Часто-густо окремі з перерахованих виробів мають самостійну художню цінність. Щоб не зіпсувати композиційну цілісність інтер’єру, автор дизайн-проекту співпрацює з субпірядниками і майстернями в процесі разработки їхніх об’єктів, виконуючи при цьому інтеграційну роль. Це дуже важливо. Адже окремий елемент інтер’єру, будучи неправильно вибраним або виготовленим, може перекреслити художню цінність як самого дизайн-проекту, так і інших елементів інтер’єру.

4. Під час виконання ремонтних робіт автор дизайн-проекту здійснює авторский нагляд для забезпечення виконання робочих креслень, інколи для створення додаткових креслень, а також для внесення необхідних в процесі робіт доповнень та коригувань. Авторський нагляд передбачає відвідання автора при виконанні особливо важливих робіт. Автор дизайн-проекту (як правило, разом із замовником) виїжджає для підбору чистових матеріалів, столярних виробів, сантехніки, світильників, меблів, елементів декору, а також взаємодіє з виготовлювачами окремих елементів інтер’єру. Співробітництво з замовником дає можливість об’єднати побажання й смаки замовника з досвітом і професіоналізмом дизайнера чи архітектора, що забезпечує найліпший результат: інтер’єр, в якому відбиті всі уподобання замовника, створено його власний неповторний стиль, відображені досягнення культури інтер’єру.
Про роль авторського нагляду в процесі створення інтер’єру потрібно сказати окремо. Часто його недооцінюють замовники. А даремно. Якщо ми говоримо про «ескізи», то вибір всього, що з’являється в інтер’єрі і оцінюється оком і є створенням «картини». Адже вибір, наприклад, дивана, шпалер, кольору, люстри и т. ін (вони завжди річ в собі, тобто вони несуть самостійне естетичне і емоційне навантаження) може стати як останніми мазками, що завершують загальну картину інтер’єру, так і домальовуванням вуглинкою вусиків і борідки на полотні чарівної незнайомки.


Створення дизайн-проекту інтер’єру приватного будинку має свої особливості. Необхідно, з одного боку, задовільнити естетичні та інші амбіції замовника, а з іншого – зберегти традиції єдності стилю екстер’єру та інтер’єру.
З точки зору автора статті, вище наведено ідеальну для господарів схему роботи із створення дизайн-проекту. Часто молоді дизайнери, намагаючись самовиразитися, жаліються на замовників, котрі «обрізають» політ їхньої фантазії. Політ фантазії, звісно, потрібен, але тільки в межах, накреслених фантазією замовника. Бо інтер’єр створюється не для дизайнера, а для господарів – з їхніми життєвими уявленнями і звичками, їхніми смаками та фінансовими можливостями.

 

За будь-яких умов, мета дизайнера - просвітити і розширити інтер’єрний світогляд замовника, запропонувати найкращі для нього рішення, здивувати своєю фантазією, потішити майбутньою культурою і гармонійністю їхнього інтер’єру. Саме цього найчастіше і чекають від дизайнерів господарі інтер’єрів.

Юрій Максименко, 
директор студії

архітектури і дизайну «Златограф Інтер’єр».

+38(067)2305206  +38(067)7179990

Дизайн интерьера Киев. Архитектурный проект дома, котеджа. Студія архітектури і дизайну інтер'єрів "Златограф Інтер'єр", Київ
bottom of page